Műanyagmentes Július
A mai nappal kezdetét vette a "Műanyagmentes Július" kihívás, a #plasticfreejuly nemzetközi megmozdulás.

A kihívás célja, hogy minél kevesebb műanyag szemetet termeljünk. Noha ez nehéznek tűnhet, én még ennél is tovább mennék: nem csak a műanyag, de egyéb szemét termelését is igyekszem visszább szorítani.
Tavaly májusban döbbentett rá egyik barátnőm, hogy érdemes és lehetséges szemétmentesíteni a környezetemet, ezzel kicsit tenni Földünkért, környezetünkért, az élővilágért, a jövőnkért és a gyermekeink jövőjéért.
Először is azt kellett felismernem, hogy míg háborogtam egy-egy szörnyű, szemétkupacokkal tarkított tengerparti kép látványán, csak azt nem ismertem fel, hogy ez rajtam is múlik, tőlem is függ.
Hányszor hallhattuk környezet órán, hogy mennyire fontos kidobni a szemetet és külön oktatták, hogy milyen szempontokból szükséges a szelektív hulladékgyűjtés és hogyan kell csinálni. De miért is termeljük ezt a szemetet? Miért nem inkább arra tanítanak minket, hogy hogyan NE termeljünk szemetet? Azt sehol nem mondták, hogy a környezettudatosságnak milyen fontos eleme, hogy egyáltalán ne is legyen szemét. Szörnyülködve, az emberiségen, politikusokon, nagy cégeken háborogva írjuk a szemét közt hempergőző fókák, pingvinek és egyéb élőlények képei alatt, hogy ez milyen borzalmas. Hogy az emberiség megérett a pusztulásra. De miért is? Te nem tartozol az emberiséghez? Te nem vagy a "hulladéktermelők" csoportjának egy tagja? Te nem zacskózod be a zöldséget-gyümölcsöt, amit az üzletben vásárolsz? Az mi, ha nem műanyag szemét?
Persze lehet vonogatni a vállunkat, hogy "egy fecske nem csinál nyarat", de ha tényleg senki nem tesz semmit, akkor előrelépés sem lesz, csak egy helyben toporgás és háborgás. Amióta új praktikákat vezettem be az életembe, hogy hogyan billentsem egy jobb, tisztább irányba a világot, rengeteg emberrel találkoztam, akik szintén ezt csinálják és én hiszem, hogy van eredménye, ha csak annyi is, hogy már nem harapják le a fejemet a zöldséges pultnál a nénik, hogy nekem most miért is derogál a nejlonzacskó.

Aki ismer, tudja, hogy oda vagyok ezekért a kihívásokért, mert fejlesztenek, ösztönöznek és egy kicsit mindig előrébb visznek.
Szóval én több, mint egy éve törtetek a zero-waste útján, de a lendületem apadt, főleg, mert mióta januárban vegán életmódra váltottam, már annak is örültem, ha találtam a boltban valami nekem való nasit, hát még odafigyelni arra, hogy ezt nem kéne megvenni, mert műanyag tasakos. Rengeteg praktikát építettem bele az életembe, de még hosszú út áll előttem és van min fejlesztenem. Íme néhány ötlet, tipp az én életemen keresztül, hogy eddig min sikerült változtatnom és mi az, amire jobban oda szeretnék figyelni ebben a hónapban (és remélhetőleg a későbbiekben):
# Amit már bevezettem:
1., Nejlonzacskó helyett textilszatyor/uzsisdoboz:
Talán ez az egyik legkézenfekvőbb és leglátványosabb változtatás, mikor valaki hulladékcsökkentésbe kezd. A helyett, hogy a boltban, piacon nejlonzacskóba csomagolnád a gyümölcsöket, zöldségeket, savanyúságot, pékterméket stb. vigyél magaddal textilszütyőket. Ezeket akár varrhatod is magadnak, például régi függönyből (szintén hulladékmentes, hiszen egy kidobandót mentesz meg és hasznosítasz újra), ami kissé áttetsző, így látja az eladó is, hogy mi van benne. Könnyen megkönnyítheti az életed, ha keresel egy közeli piacot és ott vásárolsz.
Nagyon sok piacon kiadják már a savanyúságot, felvágottat, sajtot saját dobozba. Érdemes kitapasztalni, hogy melyik eladó nyitott erre. Én személy szerint szépen megköszönöm és nem kérem, ha ragaszkodik, hogy csak nejlonzacskóba adja nekem.
Magvakat is kimérve szoktam kérni piacon, saját dobozba. Eleinte furán néztek rám, de megszokták és szépen letárázzák nekem. Mikor tejet is fogyasztottam, oda is saját, csatos üveget vittem, még mondta is a néni, hogy ez mennyire jó.

2., Tusfürdő helyett szappan:
Én ezt elsősorban a vegánná válásom miatt léptem meg, de akár hamarabb is megtehettem volna, hiszen a szappan csomagolása általában kevesebb hulladékkal jár, arról nem is beszélve, hogy tovább kitart, nincsen túl erős illata és tisztábbnak érzem magam, mint előtte bármelyik tusfürdőtől. Érdemes felkutatni a számodra legmegfelelőbbet. Én fürdéshez a Manna és arctisztításhoz a Pompom szappanjait használom. Ezek állatkísérlet mentesek és nagy választékuk van az állati eredetű alapanyagokat mellőző termékekből.
3., Sminklemosó korongok helyett többször használatos kendők:
Majdnem minden nap sminkelek, aminek a lemosásához naponta 3-4 vattakorongot használtam el. Ez iszonyú mennyiségű hulladék, tök feleslegesen. Ha van egy régi, használt, kidobandó törülköződ, az nagyszerű alapanyag a többször használatos, kimosható sminklemosókhoz. Én nagyobb téglalapokat vágtam, lelokkoltam a szélét, majd összevarrtam, hogy akkora törülköző-korongokat kapjak, mint a vattakorongjaim. A törülközőkkel együtt moshatóak nagy hőfokon és már használhatod is újra, nem megy a szemétbe.
4., Kész termékek helyett otthon főzés:
Én személy szerint nagyon szeretek főzni, így nálam ez nem jelentett problémát általában. Azt viszont nehezebb volt meglépni, hogy bolti müzli helyett, otthoni zabszeleteket készítsek. Néha elkap a lendület és csinálok nagyobb mennyiségben, így könnyebb, mint éhesen hazaérve nekiállni. Egy időben az ebédemet is készen, piacon vásároltam (sajnos nem mindig saját dobozba), de a vegánság miatt ez nehezebbé vált, így kaptam egy újabb motivációt, hogy itthon főzzek magamra.
5., Zacskós fagyasztott termékek helyett fagyassz otthon:
Eljön az ősz, majd a tél és eltűnnek hirtelen az idénygyümölcsök, de te szívesen innál egy smoothiet, szórnád meg gyümölcsökkel a reggeli zabkásád. Ha idénykor betárazol ezekből külön porciókra bontva, azzal olcsóbban is jössz ki és nem kell a bolti műanyag tasakosat megvenned. Másik jó tipp a lekvárfőzés. Teljesen rákattantam, már alig várom a barackszezont, hogy abból is főzzek egy adaggal az eper mellé.
6., Szívószál:
Engedd el a szívószálat. Persze nőként egyszerűbb megóvni a rúzsod épségét, meg nyáron milyen buli már szívószállal szürcsölni a limonádét, de valójában ez a teljesen felesleges műanyag pálcika nem éppen környezetbarát, főleg ha meggondolod, hogy nap mint nap hányan isznak kólát a mekiben vagy a moziban és egyéb vendéglátó egységekben. Ahol tudod utasítsd vissza vagy ne kérj.

7., Bőrradír helyett cukor vagy kávézacc:
Noha én már nem kávézom, de Párom szokott és az ebből visszamaradt kávézacc nagyszerű alapanyag egy kis babaolajjal keverve akár a talpadra vagy az arcodra. Pezsdítő érzés. Az arcomat és az ajkaimat én testápolóval kevert cukorral szoktam kezelni. Sokkal jobb hatást eredményez, mint bármelyik bolti bőrradír.
# Amire jobban oda fogok figyelni ebben a hónapban:
1., Nasik:
Ugyebár mind ismerjük azt az erős késztetést munkából hazafele, hogy de jó lenne betolni egy tábla csokit, egy pár karika oreot vagy egy szelet müzlit. Sajnos, ha megnézzük a gyakoriságát annak, hogy hányszor engedünk a késztetésnek, elég sok szemét jön ki belőle. Mikor elkezdtem a hulladékmentes életmódot, teljesen elvetettem a napi nasi vásárlását, helyette vittem magammal egy banánt, vagy egy marék diákcsemegét, amit piacon vettem saját dobozkámba kimérve. Látványos eredményként könyvelhettem el, hogy ezzel a módszerrel nem csak pénzt spórolhattam meg, de még fogytam is. Ebben a hónapban visszatérek, vagyis újra elhagyom a bolti nasikat.
2., Flakon, Ivólevek:
Ebben szintén elengedtem magamat az utóbbi időben. Egy flakon Cappy, doboz ivólé. Ezekkel nem csak a csomagolás a probléma, hanem a bennük megbúvó iszonyú mennyiségű cukor is, úgyhogy érdemes őket elengedni. Helyette turmixolj magadnak otthon vagy vigyél magaddal mindenhová (főleg nagy nyári melegben) egy flakont, amit újratölthetsz. Érdemes üveget venni vagy strapabíróbb műanyag palackot, ami évekig szolgálhat az egyszer-használatosak helyett.
3., Vegán-extrák:
Vegán-sajt, Vegán-kolbász, egyéb Vegán-fityfirittyek műanyag csomagolással. Azt hiszem ez lesz az egyik legnehezebb dolgom ebben a hónapban, hiszen mindig nagy öröm egy-egy ilyen termék felfedezése és kipróbálása. Legszívesebben a növényi tejeket is idesorolnám, de egy nagy akciónak hála rengeteget vettem belőle, max. annyit tehetek, hogy igyekszem kevesebbszer használni és mondjuk a turmixaimba inkább vizet rakni, ami szintén a kevesebb cukor miatt előnyösebb. (kieg.: ezekre is van már egy csomó recept, érdemes kutakodni a neten és otthon elkészíteni)
4., Intimkehely + Textilzsebkendő:
Sokaknak ez a téma idegen lehet, nekem is az volt, de már elengedtem és úgy döntöttem, kipróbálom, ha már a hulladékmentesség felé törekszem. Szóval bevásárlok mindkettőből és minden undorom ellenére kipróbálom őket. Itt az ideje, hogy nyitott legyek az újra.

# Tippek:
- Nézz be a szemetesedbe és válassz ki egy hulladéktípust, amit elengedsz. Keress rá alternatívákat vagy engedd el teljesen, ha olyan.
- Tarts pénzdiétát, csökkentsd a kiadásaidat, spórolj. Ha kevesebbet vásárolsz össze mindent, kevesebb hulladékot fogsz termelni és még a lakásod is meghálálja a kevesebb kacatot. Ha éttermezés vagy kajarendelés helyett is inkább a szabadtéri opciókat, piknikezést választod, szintén pénzt spórolsz és kevesebb csomagolás dúsítja a hónapodat.
- Kotyvassz magadnak tisztítószereket, dezodort, stb. Az internet tárt karokkal vár a jobbnál jobb ötletekkel a témára vonatkozóan.
- Légy nyitott! Fogadd el, ha a környezetednek vagy önmagadnak túl sok a változtatás és ne hajszold túlzottan bele magad a témába, de keresd az új lehetőségeket, kísérletezz, érdeklődj.
És ne felejtsd: Kis lépésekben! Nem kell egyszerre megváltani az egész világot, legyél büszke minden apró lépésre, amit a környezetedért teszel.